Get in touch

Contact Details

St Jude's School and Pre-School

Achieving together in God's love.

Search
Translate

Slideshow

View our slideshow.

Swipe content

Who we are and what we do

Foundation Governors

Mr Brett Gaskin  - Chair of Governors
             Mr Tim Roberts
          Father John Cooke
               Mr Niall Farrell
Mrs Mary Stribling
Mr Tom Fairman

Parent Governors

Mrs Anne-Marie Trott - Vice Chair

Staff Governor

Mrs Lorne Fry

Local Authority Governor

Mr David Greenaway

Clerk

Mrs Mary Defty

Membership of St Jude’s Governing Body

St Jude’s Governing Body consists of twelve governors, appointed for a four year period, as follows:

  • seven foundation governors (Foundation Governors form the majority on the Governing Body)  (appointed by the Bishop of Portsmouth)
  • two parent governors (elected by parents)
  • head teacher (appointed)
  • one staff governor (elected by staff),
  • one Local Authority governor (appointed by Hampshire County Council).

Once appointed, all governors are considered equal, with the exception of the Chair of Governors who retains executive responsibilities.  It is the governing body’s responsibility to ensure that it has sufficient governors to undertake its duties effectively and to maintain the quorum at 50% or above (with foundation governors in the majority) for a full governing body meeting.  All groups and sections of the community will be encouraged to participate in the life of the school by volunteering to become governors.

Foundation Governors - are appointed by the Bishop of Portsmouth, and have a duty to:

  • preserve the religious character of the school
  • sustain and develop the school as a Catholic educating community in accordance with Canon (Church) law and the teaching of the Catholic Church
  • give clear witness, as individuals, and as a team, to the Gospel message and to the Church’s teaching

Foundation Governors also have a specific mandate from the Bishop:

  • that the religious education curriculum is in accordance with his Diocesan policy, based on the Bishops’ Conference Curriculum Directory
  • to represent him on the Governing Body with particular reference to the admission of pupils, employment of all staff and the religious and secular education curriculum, and convey this to the other Governors
  • to consider not only the interests of the school where they are a Foundation Governor, along with its pupils, staff and parents, but to have regard for the interests of other Catholic schools in the vicinity and of Catholic education throughout the Diocese
  • to have regard to the needs of the Catholic community as a whole.

Associate Members   The Governing Body will consider the appointment of associate members to fill specific skill or capacity shortfalls, and where there are either no vacancies or potential volunteers do not wish to commit to becoming a governor.  Any Associate Member appointed to the St Jude’s Governing Body will be appointed for a period of one year and may be reappointed at the end of their term of office.  There are currently no Associate Members at the St Jude’s

Committees   Each Governor is a member of the Full Governing Body (FGB). 

Committees are set up to address staff pay, dismissal and appeal, pupil discipline and admissions.  Membership of these committees is decided on a balance of personal preference, previous experience and skills.

The governing body will review its overall committee structure and membership on a regular basis (at least every other year) to ensure its continuing effectiveness.

Membership of the Governing Body 2020/2021

 

 

Category

Appointment

Term

Responsibilities

Brett Gaskin

Foundation Governor By the Diocese 13.08.2017-12.08.2021 Chair of Governors

Fr John Cooke

Foundation Governor

By the Diocese

Duration of appointment

 

Tim Roberts Foundation Governor By the Diocese 25.9.2018-24.09.2022 SEND/Pupil Premium Governor

Anne-Marie Trott

Parent Governor

By the FGB

05.09.2017-04.09.2021

RE and Curriculum Governor

Lorne Fry

Non-Teaching Staff Governor

Elected by Staff

6.4.2018-

5.4.2022

Development and Training Governor

Sarah Wall

Head Teacher

By the FGB

Duration of appointment

 

David Greenaway LA Governor By Hampshire County Council 10.07.2018 - 09.07.2022 Health  & Safety Governor
Tom Firman Foundation Governor By the Diocese 16.09.2019-15.09.2023  
Mary Stribling Foundation Governor By the Diocese 03.10.2019-02.10.2023  
Niall Farrell Foundation Governor By the Diocese 07.05.2020 - 06.05.2024  
Membership of the Governing Body 2019/20

 

Category

Appointment

Term

Responsibilities

Brett Gaskin

Foundation Governor By the Diocese 13.08.2017-12.08.2021 Chair of Governors

Fr John Cooke

Foundation Governor

By the Diocese

Duration of appointment

 

Rachel Morgan

Foundation Governor

By the Diocese

07.02.2016-06.02.2020

Sports Premium Governor

Tim Roberts Foundation Governor By the Diocese 25.9.2018-24.09.2022 SEND/Pupil Premium Governor

Helen

McVeigh-Shutt

Parent Governor

By the FGB

05.09.2017-04.09.2021

Safeguarding Governor

Anne-Marie Trott

Parent Governor

By the FGB

05.09.2017-04.09.2021

RE and Curriculum Governor

Lorne Fry

Non-Teaching Staff Governor

Elected by Staff

6.4.2018-

5.4.2022

Development and Training Governor

Sarah Wall

Head Teacher

By the FGB

Duration of appointment

 

David Greenaway LA Governor By Hampshire County Council 10.07.2018 - 09.07.2022 Health  & Safety Governor

 

Business Interests of the Governors in 2020/21

 

Business Interests of the Governors 2019/20

Name

Interests Declared

Governor elsewhere

(incl.school name)

Related or married to a

member of school staff

Employed at school

Business Interests

(and date of cessation)

Date of Entry

Rachel Morgan

Wife of Dayle Morgan (site manager)

 

ongoing

Lorne Fry

Senior Admin Assistant

 

ongoing

Sarah Wall

Head Teacher

Mrs Wall’s husband works for the company which provides the photocopiers for the school

 

June 2015

 

Top